Nadchodzące wydarzenia

KURS PODSTAWOWY IKONOPISANIA Z WIZERUNKIEM PANTOKRATORA
UWAGA – ZMIANA TERMINU I CENY!

– 21 – 27 października 2023 (od obiadu do obiadu)

Dom Rekolekcyjny Ojców Karmelitów przy Sanktuarium św. Józefa

WARUNKI UCZESTNICTWA W KURSIE
Kurs adresowany jest do osób wierzących – katolików, chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga. W atmosferze modlitwy chcemy zgłębiać warsztat tworzenia świętych ikon. Łącząc przeżywanie codziennej Eucharystii, adoracji i modlitwy osobistej z zajęciami w pracowni, wejdziemy w najważniejsze zagadnienia z historii sztuki bizantyjskiej, symboliki, oraz teologii ikony. Poznamy podstawowe zasady rysunku ikonograficznego, jego geometrii, anatomii ciała i układu szat, co umożliwi nam samodzielne wykonanie podlinijników malowanych ikon Pantokratora. Omówimy technologię przygotowywania desek, gruntów, pozłotnictwa, tempery jajecznej, sposoby werniksowania ikon. Będziemy malować temperą jajeczną chudą (żółtko z winem i pigmentami) na zagruntowanych deskach w rozmiarze zbliżonym do A4.
Zadaniem kursu jest danie uczestnikom podstaw merytorycznych i warsztatowych do samodzielnej dalszej pracy twórczej.
Zapisy :
Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa
e-mail: szkola_ikon@o2.pl
telefon: 669 405 188
Przy zapisie prosimy o wpłatę zadatku 150 zł.
Uwaga! – Zadatek nie zostanie zwrócony, jeśli rezygnacja z uczestnictwa w kursie nastąpi po 6 października. Pieniądze przekażemy na budowę szpitala w Drohobyczu. Bardzo prosimy o rozważne zapisy.
Informacje dodatkowe:
W trakcie pobytu istnieje możliwość skorzystania z posługi kapłana, okazja do indywidualnego spotkania, rozmowy i spowiedzi.
W ostatnim dniu na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysta Msza Św. z poświęceniem namalowanych ikon. Zachęcamy uczestników do zaproszenia rodzin i osób bliskich na uroczystość poświęcenia.
Cena całości kursu, z noclegami, wyżywieniem, wszystkimi potrzebnymi materiałami malarskimi, zagruntowaną deską i „wyprawką” na początki samodzielnego malowania (pigmenty, komplet pędzli artystycznych, paleta, podpórka, dodatkowa zagruntowana deska) wynosi 1750 zł.
Około 60 godzin warsztatowych.
Przerobienie programu tego kursu jest warunkiem uczestnictwa we wszystkich kolejnych kursach różnego stopnia zaawansowania naszej szkoły.
Zapraszamy serdecznie!
 

KURS ZAAWANSOWANY Z IKONĄ – RELIKWIARZEM ŚWIĘTEGO SZARBELA.

18 – 26 listopada (od kolacji)

Dom Rekolekcyjny Ojców Karmelitów w Wadowicach.

Zapraszamy serdecznie na warsztaty ikonograficzne połączone z przeżywaniem codziennej Eucharystii, modlitwy i medytacji, podczas których wykonamy ikonę św. Szarbela. Ikona na desce w formacie zbliżonym do A3. Możliwość wyboru przedstawienia wykonanego na podstawie jedynego istniejącego zdjęcia, jako popiersie, lub współczesna ikona półpostaciowa. Nimb złocony złotem płatkowym na kleju kolnerinstacoll system. Tło do wyboru jako malowane w kolorze lub złocone na szlagmetalu/szlakaluminium.
Każdy będzie mógł dodatkowo umieścić w ikonie relikwiarz z kroplą oleju, który wypływał z płyty nagrobnej św. Szarbela. Wizerunek wykonamy stosując dwa media malarskie. Żółtkowe chude i całojajeczne chude z rozwarstwieniami przy użyciu werniksu pośredniego. Skupimy uwagę na uzyskaniu efektu głębokiej bujnej brody, głębokiej czerni habitu oraz złocenia na połysk i mat. Pomocniczo będzie wyeksponowana ikona świętego ukazana na różnych etapach rozmalowania wraz z rozpisanymi kolorami.
Uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne podczas kursu materiały oprócz pędzli malarskich. Prosimy o przywiezienie własnego kompletu pędzli. Koszt całości kursu z materiałami, noclegami i wyżywieniem wynosi 1850 zł. Przy zapisie prosimy o wpłatę zaliczki 150 zł, która zostanie zwrócona jeśli rezygnacja z uczestnictwa nastąpi do 4 listopada. Jeśli rezygnacja nastąpi po tym terminie zaliczkę przekażemy na budowę szpitala w Drohobyczu. Bardzo prosimy o rozważne zapisy. Kurs adresowany do osób, które uczestniczyły w naszych kursach podstawowych.
Zapisy telefoniczne: 669 405 188 lub szkola_ikon@o2.pl
Zapraszamy serdecznie.
Szczęść Boże.
 

KURS KALIGRAFII ŚREDNIOWIECZNEJ

-8-10 grudnia 2023 r.

Dom Rekolekcyjny Ojców Karmelitów Wadowicach.

Prowadząca – Kinga Bochenek

Serdecznie zapraszamy na weekend z kaligrafią średniowieczną. Tematem
zajęć będzie uncjała, pismo sięgające swoją historią antyku, przez
kilka wieków wykorzystywane w manuskryptach głównie tam, gdzie
pożądane było wyróżnienie fragmentu tekstu. Urzeka prostotą i
lekkością. Dobrze sprawdza się, jako pierwszy krok przy nauce
kaligrafii stalówką ściętą. Dla tych zaś, którzy mieli już okazję
poznać uncjałę, będzie do wyboru – doskonalenie umiejętności lub
minuskuła karolińska.
Tym samym – BARDZO PROSIMY – żeby zapisując się na zajęcia, krótko
określić: uncjała, uncjała zaawansowana czy minuskuła karolińska.
Organizator zapewnia materiały.
Koszt całości kursu z noclegami i wyżywieniem wynosi 500 zł.
(Min 5 uczestników).
Przy zapisie prosimy o wpłatę bezzwrotnego zadatku 100 zł.
(Zadatek zostanie zwrócony jeśli rezygnacja z uczestnictwa zostanie zgłoszona przed 16 listopada. Prosimy o rozważne zapisy
Zapisy: 669 405 188
Zapraszamy serdecznie!