Nadchodzące wydarzenia

KURS PODSTAWOWY IKONOPISANIA Z WIZERUNKIEM PANTOKRATORA

Termin:
– 16 – 24 lipca 2022
(stacjonarne z zakwaterowaniem i wyżywieniem)
Dom Rekolekcyjny Ojców Karmelitów przy Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach
– koszt kursu + noclegi + wyżywienie + wszystkie potrzebne materiały malarskie, pędzle i zagruntowana deska + wyprawka na początki samodzielnego malowania wynosi 1500 zł Minimum 60 godzin warsztatowych.
WARUNKI UCZESTNICTWA W KURSIE
Serdecznie zapraszamy na rekolekcje połączone z podstawowym kursem malowania ikon. Kurs adresowany jest do osób wierzących – katolików, chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga. W atmosferze modlitwy nauczymy się tworzyć święte oblicza ikon. Uczestnicząc w codziennej Eucharystii i modlitwie poznamy najważniejsze zagadnienia z historii sztuki bizantyjskiej, symboliki, oraz teologii ikony.
Kurs poprowadzą Barbara i Krzysztof Cudo.
Opieka duszpasterska o. Tomasz Gajewski OCD.
Będziemy malować ikonę Pantokratora (Pana Jezusa) w formacie zbliżonym do A4. Omówimy technologię przygotowania desek, gruntów, pozłotnictwa, tempery jajecznej, sposoby werniksowania ikon. Poznamy podstawowy geometrii tworzenia rysunku – anatomii ciała i budowy szat. Będziemy malować temperą jajeczną chudą (żółtko z winem i pigmentami)
Zadaniem kursu jest danie uczestnikom podstaw merytorycznych i warsztatowych do dalszej samodzielnej pracy twórczej.
Uczestnicy w ramach opłaty otrzymają wszystkie potrzebne do pracy materiały: biurowe i malarskie (farby – pigmenty, podobrazie, pędzle, itp.) oraz po kursie „wyprawkę” do dalszej samodzielnej pracy (zagruntowana deska, podpórka, paleta itd…)
Decyduje kolejność zgłoszeń:
Zapisy :
Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa
e-mail: szkola_ikon@o2.pl
Barbara i Krzysztof Cudo 669 405 188, 609 836 038
Przy zapisie prosimy o wpłatę zadatku 200 zł na przygotowanie materiałów. Zadatek będzie zwrócony, jeśli rezygnacja z uczestnictwa w kursie nastąpi do 22 kwietnia. (W przypadku kursu lipcowego do 01 lipca)
Informacje dodatkowe:
W trakcie pobytu istnieje możliwość skorzystania z posługi kapłana, okazja do indywidualnego spotkania, rozmowy i spowiedzi.
W pierwszym dniu rozpoczniemy kolacją o godz. 18, w ostatnim dniu na zakończenie warsztatów uroczysta Msza Św. z poświęceniem namalowanych ikon. Zachęcamy uczestników do zaproszenia rodzin i osób bliskich na uroczystość poświęcenia

KURS ZŁOCENIA NA TRADYCYJNY PULMENT

Dom rekolekcyjny ojców karmelitów w Wadowicach.
6 – 10 czerwca.
Poniedziałek od śniadania (można w ośrodku wykupić nocleg już od niedzieli) do obiadu w piątek.
Koszt całości kursu z noclegami, wyżywieniem i materiałami wyniesie 1250 zł. W tej cenie nie zapewniamy jedynie złota. Na życzenie możemy dokupić bardzo dobrej jakości książeczkę, ale wtedy koszt kursu wyniesie ok. 1450 zł.
Kurs poprowadzi znana niektórym Halinka Surzyn, konserwator zabytków. Halinka przez 30 lat zajmowała się właściwie wyłącznie pozłotnictwem przy konserwacji w Wersalu pod Paryżem. Ma ogromne doświadczenie i co nas w niej zachwyca i ujmuje – niesamowitą skromność i chęć dzielenia się swoją wiedzą. No co tu dużo mówić – kto Halinkę pozna ten pokocha!
Wsłuchując się w wasze potrzeby i oczekiwania poprosiliśmy Halinkę, żeby w trakcie kursu skupić się głównie na wyrobieniu umiejętności otrzymania prawidłowego pulmentu, aż do uzyskania efektu „lustra”. Oczywiście przejdziemy cały niezbędny proces uzyskania prawidłowych i pięknych złoceń. Od samodzielnego wykonania gruntów, przez odlewy i odciski, grawerunki i punce. Nauczymy się kłaść złoto polerowane agatem na wysoki połysk oraz matowione.
Dobrze byłoby, żeby każdy uczestnik kursu posiadał własny sprzęt pozłotniczy (poduszkę, nóż, pędzel do nakładania złota i agat) Mamy kilka kompletów do dyspozycji, ale wiadomo – najwygodniej pracować na własnym. Jest z tym trochę jak z piórem, które „układa się” do ręki właściciela.
W warsztatach weźmie z nami udział ks. prof Dariusz Klejnowski-Różycki. Czeka nas zatem w czasie codziennych homilii prawdziwa uczta dla umysłu i serca. Wielka to dla nas radość!
Ponieważ kurs nie jest ściśle kontynuacją naszej metody uczenia otwieramy się na uczestników z innych szkół. Liczba miejsc oczywiście ograniczona. Przy zapisie prosimy o wpłatę zaliczki na zakup materiałów, która będzie później odliczona od całości kosztów.
Zapraszamy serdecznie.

WARSZTATY KALIGRAFII ŚREDNIOWIECZNEJ

Dom rekolekcyjny ojców karmelitów w Wadowicach.
24-26 czerwca 2022

Prowadząca – Kinga Bochenek.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na drugie w tym roku
spotkanie z cyklu „Dawnego malowania i pisania książkowego”.
Tym razem zajęcia będą poświęcone kaligrafii. Obejmą naukę pisania
stalówką ściętą, ale przede wszystkim naukę jednego ze
średniowiecznych pism – minuskuły karolińskiej. Pismo to, w swoim
czasie królujące w sporej części Europy, porzucone w gotyku, odkurzone
w renesansie, stało się podstawą pism nowożytnych i druku. Starannie
kładzione, harmonijne litery pozwalają nie tylko poćwiczyć rękę, ale
cieszyć się pięknem pisma jako takiego. Jako wzorzec posłuży nam ponad
tysiącletni rękopis powstały w rejonie Jeziora Bodeńskiego.
Cena kursu z noclegami, wyżywieniem i materiałami 350 zł. Rozpoczynamy w piątek kolacją o godzinie 18, kończymy w niedzielę obiadem. Liczba miejsc ograniczona.

KURS ZAAWANSOWANY Z IKONĄ MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

2-10 lipca 2022

Dom rekolekcyjny ojców karmelitów w Wadowicach.
Warsztaty przeznaczone dla absolwentów naszych kursów podstawowych. Rozmiar przygotowanej deski 40/30 cm. Wypukłe aureole i ramy. Cena całości z noclegami, wyżywieniem, materiałami malarskimi i zagruntowaną deską 1500 zł.
Opieka duszpasterska o. Tomasz Gajewski OCD