KURS ZAAWANSOWANY Z IKONĄ – RELIKWIARZEM ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 2 – 10 grudnia 2013

KURS ZAAWANSOWANY Z IKONĄ – RELIKWIARZEM ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

2 – 10 grudnia 2013

Dom Rekolekcyjny Ojców Karmelitów w Wadowicach.

Zapraszamy serdecznie na rekolekcje – warsztaty z wykonaniem kolejnej (po św. Szarbelu) ikony – relikwiarza. Tym razem w czasie pracy warsztatowej, codziennej Eucharystii, Adoracji i w modlitwie indywidualnej postaramy zaprzyjaźnić się ze św. Mikołajem z Miry (gr. Άγιος Νικόλαος, łac. Sanctus Nicolaus), znanym również jako Mikołaj z Bari. Przez wieki był i jest on jednym z najbardziej czczonych Świętych w Kościele Katolickim i Prawosławnym.
W czasie warsztatów wykonamy ikonę w formacie zbliżonym do A3. Zwrócimy szczególny nacisk na osiąganie efektów świetlistości i wzajemnego „przenikania” się wzorów w szatach.
Każdy uczestnik będzie różnymi technikami nakładał patyny na grawerowany i rzeźbiony dłutem grunt. Tło ikony oprócz wklęsłych, rzeźbionych gruntów będzie modelowane także nadlewkami wypukłymi.
Do malowania szat wykorzystamy medium jajeczne modyfikowane pod kontem rozjaśniania, bądź ściemniania tempery przy wysychaniu.
Chętni będą mogli umieścić w swojej ikonie relikwiarz ze świętym olejem przywiezionym z katedry w Bari, znanym jako „manna św. Mikołaja” bądź myron. Na nimby nałożymy złoto płatkowe na mikstion lub instakol.
Planujemy około 60 godzin warsztatowych.
Uczestnicy otrzymają wszystkie potrzebne podczas kursu materiały, oprócz pędzli malarskich. (Prosimy o przywiezienie własnego kompletu pędzli.) Cena całości kursu, z noclegami, wyżywieniem, wszystkimi potrzebnymi materiałami, zagruntowaną deską, ozdobnym, metalowym relikwiarzem wynosi 1850 zł. Przy zapisie prosimy o wpłatę zaliczki 150 zł, która zostanie zwrócona jeśli rezygnacja z uczestnictwa nastąpi do 18 listopada. Jeśli rezygnacja nastąpi po tym terminie zaliczkę przekażemy na budowę szpitala w Drohobyczu. Bardzo prosimy o rozważne zapisy. W trakcie pobytu istnieje możliwość skorzystania z posługi kapłana, okazja do indywidualnego spotkania, rozmowy i spowiedzi.
W ostatnim dniu na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysta Msza Św. z poświęceniem namalowanych ikon. Zachęcamy uczestników do zaproszenia rodzin i osób bliskich na uroczystość poświęcenia.
Kurs adresowany jest do absolwentów naszych kursów podstawowych.
Zapisy telefoniczne: 669 405 188 lub szkola_ikon@o2.pl
Zapraszamy serdecznie.
Zdjęcia ikon uczestników poprzedniego kursu.